מדריך אירופה

החל משנת 2025 ישראלים ידרשו להנפיק אישור כניסה לאירופה

ETIAS הוא מערכת מידע והרשאות אירופית לנסיעות. המערכת נועדה לשפר את הפיקוח אחר הנכנסים לאיחוד האירופי ואזור שנגן, למגר את תופעת הטרור וההגירה הבלתי חוקית ולאפשר מעבר חופשי ובטוח. המערכת היתה צפויה להתחיל לפעות בשנת 2024, אולם האיחוד האירופי הודיע כי ההוצאה לפועל של התוכנית תדחה לשנת 2025. הדחייה נובעת ממספר גורמים, ובינהם הצורך בהתאמה של התוכנית לתקנות החדשות של האיחוד האירופי להגירה והצורך בפיתוח של מערכת טכנולוגית מתקדמת שתוכל לטפל במספר רב של בקשות. 

התוכנית צפויה להשפיע באופן משמעותי על תנועת האנשים בין האיחוד האירופי למדינות שאינן חברות באיחוד. המערכת תהיה מבוססת על טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת, ותאפשר לאזרחים של מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי להגיש בקשה לאישור כניסה לאירופה באופן מקוון.  ישראלים יידרשו להוציא את האישור החדש, אך התהליך יהיה פשוט ונגיש. 

כיצד זה יעבוד?

כדי להגיש בקשה לאישור ETIAS, יהיה על המבקשים לספק מידע אישי, כגון שם, מספר דרכון, כתובת, היסטוריית נסיעות ועוד. המערכת תבדוק את המידע מול מאגרי מידע מאובטחים של האיחוד האירופי.

אם הבקשה תאושר, המבקש יקבל אישור ETIAS לתקופה של 3 שנים. האישור יאפשר למחזיקיו להיכנס לאזור שנגן לתקופה של עד 90 יום בכל תקופה של חצי שנה. 

תוכנית ETIAS תחול על אזרחים של מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, המעוניינים להיכנס לאזור שנגן לתקופה של עד 90 יום. מדינות אלה כוללות את ישראל, ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, יפן, סין, הודו ומדינות רבות נוספות.

המדינות אליהן נצטרך אישור ETIAS על מנת להכנס אליהן הן כל המדינות הכלולות באמנת שנגן: אוסטריה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, איטליה, אסטוניה, פינלנד, צרפת, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, לוקסומבורג, מלטה, הולנד, נורווגיה, פולין, פורטוגל, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוודיה ושוויץ. ובנוסף אליהן ומדינות שעתידות להצטרף בקרוב - אירלנד, רומניה, בולגריה, קרואטיה וקפריסין.

אתרים בישראל שמנגישים את המידע לציבור

בישראלים רבים מתעניינים בתוכנית ETIAS, אך מתקשים להבין כיצד היא תפעל בפועל. בשנה האחרונה, אנו עדים לעלייה במספר האתרים בישראל שמעניקים מידע על תוכנית ETIAS. האתרים הללו מספקים מידע על מטרות המערכת, כיצד היא עובדת, לאילו מדינות היא תחול, כיצד ניתן להגיש בקשה לאישור ETIAS ועוד. הנגשת המידע על תוכנית ETIAS לציבור חשובה, שכן היא מאפשרת לאנשים להבין את המערכת ולהתכונן אליה כראוי. בין האתרים האלו כלולים אתר משרד החוץ הישראלי, אתר רשות האוכלוסין וההגירה, אתרים של סוכנויות תיירות ונסיעות. האתרים הללו מספקים מידע מקיף ומפורט על תוכנית ETIAS, כולל מידע עדכני על תאריך ההשקה הצפוי של המערכת. הנגשת המידע על תוכנית ETIAS לציבור היא צעד חשוב לקראת יישום המערכת בישראל. אתר ויזה לאירופה - etias גם יאפשר לישראלים למלא דרכו את טופס הבקשה בעברית.  הוא מציע מידע מקיף ומפורט על התוכנית, כולל הסברים על תהליך הגשת הבקשה ואישורה. כאשר התוכנית תצא לפועל, האתר יציע גם שירותי תמיכה לישראלים, ובינהם אפשרות למילוי הטופס בעברית תוך מתן עזרה ותמיכה, הסברים ועדכונים שונים ומוקד לבירורים שונים.

 

לסיכום ETIAS היא מערכת חדשה לניטור נסיעות, שתחל לפעול בשנת 2025. המערכת תחול על אזרחים של מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, המעוניינים להיכנס לאזור שנגן לתקופה של עד 90 יום. ישראלים יידרשו להגיש בקשה לאישור ETIAS, אך התהליך צפוי להיות פשוט ונגיש. אם תצטרכו עזרה בהבנה של התהליכים או בהגשת הבקשה תוכלו להיעזר באתר ויזה לאירופה - etias. חשוב לפקוח עין ולהישאר מעודכים בנושא תוכנית ETIAS, אם אתם מתכננים טיול או נסיעה לאחת ממדינות האיחוד האירופי שכן מהרגע שהתכנית תכנס לתוקף לא נוכל יותר להכנס למדינות האיחוד האירופי ללא כל אישור.

 

מתכננים טיול באירופה? בקרו גם בדפים הבאים: